Ako sa dostať za dvere? (Part 3)

Náš ultimátny cieľ? Pútavé a prínosné hodiny angličtiny, na ktorých sa deti zapájajú, bavia ich a prirodzene získavajú nové vedomosti, ktoré vedia aj aplikovať. V prvom kroku sme si stanovili menšie ciele, ktoré nás k nemu vedia postupne priviesť. Potom sme identifikovali prekážky, ktoré nás od nášho cieľa delia.  Dnes sa pozrieme na posledný krok […]

Náš ultimátny cieľ? Pútavé a prínosné hodiny angličtiny, na ktorých sa deti zapájajú, bavia ich a prirodzene získavajú nové vedomosti, ktoré vedia aj aplikovať. V prvom kroku sme si stanovili menšie ciele, ktoré nás k nemu vedia postupne priviesť. Potom sme identifikovali prekážky, ktoré nás od nášho cieľa delia. 

Dnes sa pozrieme na posledný krok – na formovanie prostredia, v ktorom pracujeme.

Krok 3: Vytvorme si prostredie, v ktorom dosiahneme svoje ciele

Nie vždy budeme mať ideálne podmienky či prostredie. Naše školy a triedy majú veľa nedostatkov, ktoré nám zdanlivo bránia robiť veci lepšie. V skutočnosti však máme veľkú časť z toho v rukách. 

Vonkajšie faktory ovplyvniť nevieme, ale to neznamená, že nemôžeme nič zmeniť. Práve my sa do veľkej miery podieľame na tom, v akom prostredí prebiehajú naše hodiny. A to zahŕňa jednak fyzické prostredie a rozmiestnenie našich tried, ale aj atmosféru, v ktorej vyučovanie prebieha.

Tip of the Week: Zmeňte sedenie vo vašej triede

V klasických triedach je zaužívané sedenie v radoch, kde sú žiaci tvárou otočení k tabuli a mali by sa pozerať na vyučujúceho. Ak chceme, aby deti na hodinách viac rozprávali a angličtinu aj priamo používali, toto usporiadanie nám v tom bráni. 

V dnešnom Tip of the Week vám preto prinášame nápad, ako rozloženie lavíc zmeniť: https://www.classacademy.sk/tipy-zdarma/tip-of-the-week-11/ 

Cvičenie: Vyskúšajte si naše rozmiestnenie na najbližšej hodine angličtiny a dajte nám vedieť, aký to malo účinok na aktivitu deti. 

Od zábavy k múdrym hrám

Keď sme v roku 2004 začali v Class učiť deti, narážali sme na mnohé prekážky. Postupne sme jednu za druhou rôznymi spôsobmi prekonali, tešili sme sa zo svojho pokroku, no potom sme začali učiť väčšie skupiny na školách a objavili sa úplne nové prekážky. 

Postupne sa nám v oboch prípadoch podarilo väčšinu z nich odstrániť tým, že sme menili prostredie, v ktorom prebiehala výučba. Menili sme nielen fyzické priestory či rozmiestnenie, ako v príklade vyššie, ale hlave spôsob vedenia výučby a atmosféru, ktorá na hodinách vznikala. 

Atmosféru sme transformovali hlavne cez aktivity, vďaka ktorým boli hodiny pre deti relevantné a pútavé. Nehráme sa pritom náhodne a len pre zábavu, ale využívame takzvané Smart games, ktoré majú vždy svoj konkrétny cieľ a význam.

Smart games sú jedným z tých prvých, jednoduchších krokov, ktoré môžeme urobiť smerom k nášmu ultimátnemu cieľu – pútavým hodinám angličtiny, počas ktorých sa deti zapájajú a my si stihneme vypiť aj šálku kávy. 

Naši členovia v Class Academy preto majú prístup k desiatkam hier, aktivít a tipov, ktoré môžu na hodinách využívať. Niektorí si vyberú aj osobný mentoring, počas ktorého im individuálne pomáhame ich výučbu transformovať. 

Pre mnohých učiteľov sú Smart gamesnový pojem a niekedy aj trocha strašiak. Preto vám postupne v našich blogoch niektoré z nich predstavíme a vysvetlíme si tiež konkrétne prekážky, ktoré nám pomáhajú búrať.

Nabudúce sa môžete tešiť na prvú z nich, ktorá nám pomôže rozhýbať deti a atmosféru na začiatku hodiny. 

Aktivity

Inštruktážne videá
s rôznymi aktivitami

CHCEM UKÁŽKU

TIP OF THE WEEK

Užitočné tipy a triky

Chcem dostávať pravidelne

FACEBOOK SKUPINA
CLASS ACADEMY

Komunita učiteľov angličtiny,
ktorí chcú profesionálne rásť

Chcem sa pridať

Čo všetko nájdete
v Class Academy?

Pravidelné video aktivity
Panelové diskusie
Podpornú komunitu angličtinárov
Materiály k aktivitám
Tipy & Triky „Tip of week“

pridajte sa k nám

Ako sa dostať za dvere? (Part 2)

Naposledy sme si zadefinovali tri dôležité kroky, ktoré nám pomôžu zmeniť naše vyučovacie hodiny k lepšiemu. Rozobrali sme si tiež prvý z nich – nastavenie si jasných cieľov – a ponúkli sme vám jednoduché cvičenie, ktoré je dobré si spraviť predtým, ako sa posuniete ku kroku číslo dva. Ak ste ho ešte neurobili, odporúčame sa […]

Naposledy sme si zadefinovali tri dôležité kroky, ktoré nám pomôžu zmeniť naše vyučovacie hodiny k lepšiemu. Rozobrali sme si tiež prvý z nich – nastavenie si jasných cieľov – a ponúkli sme vám jednoduché cvičenie, ktoré je dobré si spraviť predtým, ako sa posuniete ku kroku číslo dva. Ak ste ho ešte neurobili, odporúčame sa vrátiť k predchádzajúcemu blogu.

Dnes sa posunieme k druhému kroku, ktorým je identifikovanie prekážok.

Krok 2: Aké prekážky nás delia od našich cieľov?

Niektoré problémy sa môžu zdať neprekonateľné a niektoré ciele nedosiahnuteľné, ak pred nami stojí celá KOPA PREKÁŽOK. Preto je dôležité si túto kopu rozobrať a pozrieť sa z čoho sa vlastne skladá a čo s tým vieme robiť.

Opäť môžeme mať niekde v hlave hrubú predstavu o čo ide, veď sa s tým každý deň stretávame. Je ale úplne iné keď si naozaj sadneme, spíšeme si prekážky, ktorým čelíme a nad každou z nich sa samostatne zamyslíme.

Pred niekoľkými rokmi sme realizovali prieskum, do ktorého sa zapojilo 663 angličtinárov a angličtináriek z celého Slovenska. V prieskume ste sami pomenovali mnohé prekážky, ktoré vám bránia mať lepšie a interaktívnejšie hodiny angličtiny. Napríklad:

❌  deti sa boja výsmechu od spolužiakov,
❌  boja sa robiť chyby,
❌  v triede sú deti s rôznymi úrovniami ovládania angličtiny,
❌  nemáte čas a zdroje na vymýšľanie nových aktivít,
❌  chýba vám podpora zo strany školy a mnohé ďalšie.

Niektoré prekážky vieme riešiť a niektoré nie, základ je ich pomenovať.

Pretože ak sa na to pozeráme ako na kopu kameňov, nevieme s tým pracovať ani pohnúť. Ale keď si ten múr rozoberieme na menšie časti, vieme sa pohnúť ďalej.

Cvičenie – Skúste si to aj vy. Spíšte si do ďalšieho týždňa (alebo predtým ako si prečítate ďalší blog) prekážky, ktoré vám bránia mať lepšie hodiny. Pozrite sa na každú z nich samostatne a vyberte si tie, s ktorými viete v krátkom časovom horizonte niečo urobiť.

Prekážok je možno mnoho, no nie sú neriešiteľné. Za roky praxe sa nám podarilo vytvoriť a zhromaždiť konkrétne aktivity na ich prekonávanie. Patria medzi ne aj Smart games, ktoré vám postupne predstavíme, napríklad aj tu na blogu – v sérii s príkladmi z našej praxe.

Malý tip na zvládnutie nedostatku času a zdrojov

Na niektoré problémy však existujú prekvapivo malé a šikovné riešenia. Na to, aby sme odbúrali rovno dve prekážky – nedostatok času a zdrojov – sme ich v Class Academy zhromaždili v sérii niekoľkominútových videí s tipmi a trikmi, ktorú sme nazvali Tips of the Week.

Tieto malé rady a aktivity vám pomôžu k tomu, aby vaše hodiny angličtiny boli zábavnejšie a efektívnejšie. Tips of the Week každý týždeň posielame mailom. Ak chcete, aby prišli aj vám, prihláste sa na odber TU.

Pokračovanie a krok č. 3 už o týždeň v ďalšom blogu.

Aktivity

Inštruktážne videá
s rôznymi aktivitami

CHCEM UKÁŽKU

TIP OF THE WEEK

Užitočné tipy a triky

Chcem dostávať pravidelne

FACEBOOK SKUPINA
CLASS ACADEMY

Komunita učiteľov angličtiny,
ktorí chcú profesionálne rásť

Chcem sa pridať

Čo všetko nájdete
v Class Academy?

Pravidelné video aktivity
Panelové diskusie
Podpornú komunitu angličtinárov
Materiály k aktivitám
Tipy & Triky „Tip of week“

pridajte sa k nám